Yetkili Servis Menü

Nalbur Teknik İş Güvenliği Röportajı

1.    İş güvenliği alanındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

 

Reis Makina olarak,  uzun yıllardır makina, hırdavat piyasasının öncü firması olarak faaliyet göstermekle birlikte, iş güvenlik sektöründe de geniş ürün portföyümüz, tecrübemiz ve güçlü markalarımız ile yurtiçi piyasaya hizmet vermekteyiz. İş güvenlik sektörü için gerekli çalışmalarımız, yatırımlarımız ve konsantrasyonumuz her geçen gün artarak devam etmektedir.

 

Kısaca faaliyetlerimizden bahsetmek gerekirse; piyasanın sürekli değişen ve artan talebine anında reaksiyon verebilecek çalışmaları yapmak, tüm ülkeye yayılmış bayilerimize KKD ürünlerinde çeşitli bilgilendirmeler ve eğitimler vermek, profesyonel son kullanıcıları ziyaret etmek ve belirlenen ürünler üzerinde firmaların ihtiyaçlarını karşılamak, piyasadaki öncü görevimizi devam ettirecek rekabetçi olacak yeni ürün ve ürün grupları için sürekli araştırma yapmak olarak özetleyebiliriz.

 

2.    Bu alandaki ürün gruplarınızdan ve üretim gücünüzden ayrıntılı bir şekilde bahseder misiniz?

 

 

Ülke genelindeki son kullanıcıların işletmelerinde gereksinim duydukları tüm güvenlik ekipmanlarını Reisshoplardan temin etmelerini hedeflemekteyiz. Türkiye geneline yayılmış Reisshop’lar tarafından son kullanıcılara hizmeti sağlanan iş güvenlik ekipmanlarımız oldukça geniş ürün yelpazesine sahiptir.

İş güvenlik ekipmanlarında ürün gruplarına göre ayrılmış 3 marka ile kullanıcılara hizmet vermekteyiz.

Son yıllarda ürün çeşitliliği, pazardaki artan payı ve rekabetçi fiyat politikası, yüksek stok avantajı ile öne çıkan Maxsafety, el koruyucularda Mapa, solunum Koruyucu ve tulumlarda Honeywell markası ile yolumuza devam etmekteyiz.

 

KKD ürünlerinde piyasanın talebine olabildiğince hızlı cevap vermek birçok ürün grubuna göre daha önemlidir. Bunun bilincinde olduğumuz için KKD ürünlerinde stok seviyemizi, hedeflenen stok seviyesinin altına düşürmemekte ve sevkiyatlarımızı buna göre planlamaktayız.

 

Tüm ürünlerinde CE belgesi ile tüm Avrupa güvenlik standartlarına uygunluk gösteren Maxsafety ürün grupları;

 

El Koruyucular:Deri, PU (Poliüretan), Nitril, Lateks, Tek Kullanımlık Eldivenler

Ayak Koruyucular:Emniyet Ayakkabıları, Emniyet Botları, Dizlikler

Solunum Koruyucular: FFP1-FFP2-FFP3 Toz Maskeleri

Kulak Koruyucular:Kulaklıklar, Kulak Tıkaçları

Göz Koruyucular:Google Tip, Toz-Çapak, Kaynak Gözlükleri

Baş ve Baş üstü Koruyucular: Siperlikler, Baretler, Vizörler

Yağmurluk ve Trafik Ekipmanlarından oluşmaktadır.

 

 

 

3.    2016 -2017 yıllarında piyasaya sürmeyi hedeflediğiniz yeni ürün var mı?

 

KKD ürünlerinde 2014 ve 2015 yıllarında toplamda 32 yeni ürün arzı gerçekleştirdik.Bu ürünlerin piyasada tutunduğunu görmek ve taleplerinin giderek artması çalışmalarımızın  doğru yönde ilerlediğini göstermektedir.

 

2016  yılında ise eksik gördüğümüz ürün gruplarını belirlemek ve geliştirebileceğimiz ürünleri belirlemede oldukça faydalı bir yıl oldu.

Bu yıl yeni ürün gruplarında bayilerimizle işbirliği içerisinde olarak proje bazlı çalışmalar gerçekleştirdik ve bu çalışmalar 2017 yılında da artarak devam edecektir.

 

Bir çok yeni ürün grubunda çalışmalar belirli bir aşamaya geldi,2016 yıl sonunda ve önümüzdeki yıl  içerisinde satışa hazır hale gelen ürünler piyasaya sunulacaktır.

 

4.    Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin ve kriterlerin bulunması gerekiyor?

 

İş kazalarının azalmasında KKD ürünlerinin bilinçli kullanımı kadar, bu ürünlerin istenilen özelliklerde üretilmesi ve CE sertifikalı ekipmanların ithal edilmesi de önemlidir. Ülkemiz coğrafi konumu bakımından ve bazı ürünlerde uygulanan ithalat kotaları neticesinde haksız kazanç sağlamak isteyenler için fırsat ülke konumundadır.

 

Bizler program dâhilinde 7 bölgemizi de sürekli seyahat edip, pazarın içinde olduğumuz için özellikle 2016 yılında bazı bölgelerimizde kaçak ve CE’ siz ürünlerin geçen yıllara göre azaldığını görebilmekteyiz. İşçi sağlığını tehlikeye sokabilecek sağlıksız ve sertifikasız ürünlerin piyasadan temizleneceğine inanıyoruz.

 

Üretici ve ithalatçı firmalar kadar, bu ürünleri alıp satan ve kullananlar aynı bilinçle davrandığı takdirde, CE siz ve kaçak ürünlerin pazardaki payını minimize etmiş oluruz.

 

5.    Bayi bilincini ve bayinin ürüne hâkimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?

 

Reis Makina’nın bayileri ile ilişkisi sadece mal ve hizmet alımından ibaret değildir, kuşaktan kuşağa güçlenerek aktarılan, güven, bağlılık, dürüstlük gibi olmazsa olmaz ilkeler Reisshoplar ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmektedir.

 

Bizler Türkiye’nin her bölgesine yayılmış yaklaşık 600 Reisshop bayimize sürekli gerçekleştirilen bölge ziyaretlerinde, hem de yılda en az 1 kez gerçekleştirilen bayi toplantılarında, markalar ve ürün grupları ile alakalı gereken bilgilendirmeleri yapmaktayız. Ayrıca bayilerimizin ürünleri teknik, görsel olarak tanıyıp, müşterilerine sorunsuz ve zamanında hizmet verebilmeleri için gerekli bütün destek verilmektedir.  

 

Günümüzde sadece KKD ürünlerinde değil, birçok sektörde marka bilinirliği ve markanın kullanıcılarda güven sağlaması, gerçekleştirmesi zor ve önemli bir süreçtir. Bildiğiniz gibi Reis Makina birçok farklı sektördeki, dünya markalarının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır.

Şu açıkça görülmektedir ki; Reis Makina ’ye gösterilen güven, en az piyasaya satışını yaptığı markalara gösterilen güven kadardır. Bu yüzden Reis Makina ürün gamındaki ürünler kullanıcı ve bayilerimiz tarafından tercih sebebi olmaktadır.

 

 

 

6.    Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

 

Türkiye’deki KKD ürünleri üretimi yurtiçi talebini karşılayacak seviyede ve çeşide sahip değildir. İş güvenlik sektörünün ülkemizde gelişmesi ile birlikte yerli üreticilerin sayısının arttığını görmekteyiz.

Umuyoruz ki, sadece iç piyasada değil tüm dünya da kabul görebilecek nitelikte ve yenilikte markalaşabilecek ürün grupları ülkemizde kısa sürede üretilebilir. Bizler Reis Makina olarak tüm desteği yerli üretim yapan firmalara vermeye hazırız.

7.    Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz?

 

Sektördeki sıkıntılardan önce, iş güvenlik sektöründe son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeler memnuniyet vericidir. Çıkarılan kanunlar hakkıyla yerine getirilir, gerekli denetimler ve bilgilendirmeler yapılırsa iş kazalarının azalacağı ve üretimde verimin artacağı kanaatindeyiz.

 

Kısaca sektördeki sıkıntılardan bahsetmek gerekirse, halen ülkemizde çeşitli ürün gruplarında merdiven altı diyebileceğimiz ekipmanlar üretilmektedir. Daha önce de açıklandığı gibi kaçak ve CE’siz KKD ürünleri tamamen piyasadan temizlenmiş değildir.

İşletmeler tarafından bakacak olursak ise, personele güvenliği için sağlanan ekipmanlar, tam anlamıyla ve doğru şekilde kullanılmadığını zaman zaman görmekteyiz.

Tedarikçi ve kullanıcı olmak üzere iki tarafında ilerleyen süreçlerde, gerekli özenin gösterilmesi ve bilinçlenme ile sektördeki sıkıntıların giderek azalacağını beklemekteyiz.

 

8.    Son olarak eklemek istedikleriniz?

 

 

2017 yılında, yapılan çalışmaların sonuç verdiği ve bilinçli ürün temini ve kullanımı neticesinde iş kazalarının en aza indirgendiği bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

 

Ticari anlamda ise öngörülen ve öngörülemeyen nedenler ile tüm sektörler için oldukça zorlu geçen 2016 yılının ilk 9 ayına göre, son çeyreğin ve 2017 yılının daha başarılı geçeceğine inanıyoruz.

 

Bizler Reis Makina ailesi olarak, gelişimi devam eden iş güvenlik sektöründe çalışmalarımıza aynı ciddiyetle, kararlılıkta ve ticari ahlakla devam edecek, bayilerimiz kanalı ile kullanıcıların hizmetinde olacağız.